Novinky z queer literaturyFoto: Databáze knih

Novinka původní české young adult literatury
Muž miluje ženu. Muž miluje muže. A někdy muž touží po ženách i mužích. Lukáš a Klára jsou introvertní mladí lidé hledající lásku. On je student a brigádník ve fitness centru, ona pracuje v kavárně. On obývá studentský byt, ona žije sama. Oba se v běhu každodenního života seznámí s Petrem, sebevědomým a pohledným studentem ze zámožné rodiny. Na obou stranách se začne rýsovat tolik vytoužený vztah, avšak jen Petr ví, kdo další doplňuje pár...

(z anotace nakladatelství Petunky)

"Láska nekouká lidem do kalhot."

Autorka queer romancí Lenka Hnátová vydává na začátku léta svoji další tištěnou knihu Vynucených 7 dní u nakladatelství Canc. 


Foto: Solis

Původní česká LGBT+ knižní novinka

Prozaická prvotina Veroniky Synkové v knižní papírové podobě vyjde v limitovaném nákladu se stylovou ořízkou. Titul už je teď k mání v podobě e-knihy.


Obálka: Alena Vašková

Vydavatelský počin Odnaparoti a nakladatelství Megibuk.

Výběr z poezie básníka a divadelníka L. T. Bezného (1931 - 2022). Poezie ovanutá šrámkovským toužením i karáskovskou marností, morgensternovskou hravostí i smutkem odešlých lásek. 


Ken Loach a Édouard Louis!
Vychází 4. dubna u Paseky!

Mohou film a literatura vyřešit společenské problémy? Jak by se měla proměnit levice, aby dokázala čelit tomu, že se čím dál víc frustrovaných lidí obrací k populistům a extremistům? Uznávaný britský režisér a angažovaný francouzský spisovatel se v živém rozhovoru dotýkají i mnoha dalších bolestí současného světa: původu nesnášenlivosti, předsudků či homofobie, negativní role sociálních sítí, bezdomovectví, násilí, postavení žen či gayů.

Úderný rozhovor staví most mezi generacemi levicového myšlení a bezděčně připomíná, co vlastně znamená etika dialogu.


Román bohumínské autorky Štěpánky Haškové se konečně dostává více mezi čtenáře. 
Nově ho můžete sehnat v Queershopu!

Autorka na české poměry s neobyčejnou odvahou tematizuje queer život a svět drog, s psychologickou věrohodností modeluje postavy, s filmovým viděním vytváří detaily a text staví na dynamickém sledu dialogů. Rozsáhlá próza, čtyři stovky stran, je emotivní výpovědí o životě "za zdmi soukromí", odvážnou sondou do "malých" životů a zároveň nabourává zavedené představy o lidských typech.


Letošní čtvrté číslo obtýdeníku živé literatury Tvar 

se věnuje (převážně) slovenské LGBT literatuře, ale má přesah i k nám; kupř. článkem o Odnaproti


Novinka z nakladatelství Host


Kniha krve, vymykající se stylem i formou, pojednává o našem nehmotném dědictví, o tom, co k nám patří, aniž bychom chtěli: o příbězích, pohlaví, identitě, traumatech, jazyku, třídní příslušnosti. De l'Horizon opouští lineární členění i jednolitost rodinných příběhů a volí fluidní, plynoucí způsob psaní.  


Mimořádný vydavatelský počin portálu Ostrovní povídky

Péčí autora Maxe Remotuse, který je pravidelným přispěvatelem na portálu Ostrovní povídky, vychází jedinečná sbírka povídek napsaných gayi od poloviny padesátých let do let sedmdesátých minulého století. V tiskové zprávě k vydání se mj. píše:
"Povídky vznikaly od roku 1955 až do poloviny let sedmdesátých a inspirací mi byly skutečné příběhy přátel a známých," říká autor povídek, vystupující pod pseudonymem Max Remotus. "Příběhy se četly, nebo byly vyprávěny v tehdejších našich malých komunitách, v soukromí bytů a chat. Jsou připomínkou, že lidé jako my žili ve všech dobách a své zakázané a skryté lásky prožívali, jak jen to bylo možné." 
Titul Na konci světa je možné zdarma stáhnout přímo na webu Ostrovních povídek.


Jezovita Balbinus

Biolog, filozof, publicista a spisovatel Stanislav Komárek se na osobnost českého kněze, literáta a pedagoga dívá moderníma očima a v útlé próze rovněž fabuluje s historicky ne úplně podloženým faktem, že Balbín byl queer.

Vydává Academia.Mimořádný nakladatelský počin.

Péčí nezávislého nakladatelství Dybbuk v dohledné době vychází výpravný svazek juvenilií Jiřího Karáska ze Lvovic. Editorsky ho připravil Filip Hynek, který stojí rovněž za karáskovským titulem EMILOVI. SONETY VEPSANÉ DO KNIH (Antikvariát Křenek, 2019).
Předprodej je již zahájen přímo na stránkách nakladatelství.