Novinky z queer literaturyKen Loach a Édouard Louis!
Vychází 4. dubna u Paseky!

Mohou film a literatura vyřešit společenské problémy? Jak by se měla proměnit levice, aby dokázala čelit tomu, že se čím dál víc frustrovaných lidí obrací k populistům a extremistům? Uznávaný britský režisér a angažovaný francouzský spisovatel se v živém rozhovoru dotýkají i mnoha dalších bolestí současného světa: původu nesnášenlivosti, předsudků či homofobie, negativní role sociálních sítí, bezdomovectví, násilí, postavení žen či gayů.

Úderný rozhovor staví most mezi generacemi levicového myšlení a bezděčně připomíná, co vlastně znamená etika dialogu.


Román bohumínské autorky Štěpánky Haškové se konečně dostává více mezi čtenáře. 
Nově ho můžete sehnat v Queershopu!

Autorka na české poměry s neobyčejnou odvahou tematizuje queer život a svět drog, s psychologickou věrohodností modeluje postavy, s filmovým viděním vytváří detaily a text staví na dynamickém sledu dialogů. Rozsáhlá próza, čtyři stovky stran, je emotivní výpovědí o životě "za zdmi soukromí", odvážnou sondou do "malých" životů a zároveň nabourává zavedené představy o lidských typech.


Letošní čtvrté číslo obtýdeníku živé literatury Tvar 

se věnuje (převážně) slovenské LGBT literatuře, ale má přesah i k nám; kupř. článkem o Odnaproti

Bohumínská autorka Štěpánka Hašková

ve své prozaické prvotině velmi odvážně a bez skandalizace tématizuje queer život a svět tvrdých drog.
Štěpánka bude ve svém rodišti besedovat a ze svého románu číst 14.března v bohumínské knihovně.


Brzy vyjde další román Veroniky Opatřilové.
Píseň L. opět akcentuje queer témata a přibírá i nová, společensky často tabuizovaná, jako je vztah mladého muže a starší ženy. 


Novinka z nakladatelství Host


Kniha krve, vymykající se stylem i formou, pojednává o našem nehmotném dědictví, o tom, co k nám patří, aniž bychom chtěli: o příbězích, pohlaví, identitě, traumatech, jazyku, třídní příslušnosti. De l'Horizon opouští lineární členění i jednolitost rodinných příběhů a volí fluidní, plynoucí způsob psaní.  


Novinková původní česká próza

Křehký debut je unikátním pokusem vnést do českého kontextu témata světové literatury. Také svým stylem by se snadno mohl řadit vedle tvorby autorů, jako jsou Ocean Vuong nebo
Édouard Louis. 


Knižní novinka s výraznou queer linkou

Na sklonku války Severu proti Jihu hledají černošští bratři Prentiss a Landry, osvobození vyhlášením rovnosti lidu, útočiště na usedlosti George Walkera a jeho ženy Isabelle. Walkerovi, zdrcení ztrátou jediného syna ve válce, si bratry najmou na práci na své farmě a doufají, že nečekané přátelství zmírní jejich zármutek. Prentiss a Landry si mezitím plánují našetřit peníze na cestu na sever a na setkání s matkou, která byla prodána, když byli ještě chlapci.
Paralelně s jejich příběhem se odehrává zakázaný románek mezi dvěma vojáky Konfederace. Mladí muži, kteří se nedávno vrátili z války do městečka Old Ox, se scházejí v lese. Když je jejich tajemství odhaleno, vzniklý chaos včetně vraždy fatálně ovlivní celou komunitu. V důsledku zmatku se Isabelle stává nepravděpodobnou vůdkyní, která nabízí ozdravnou vizi pro zemi a pro nově svobodné obyvatele Old Ox. 


To jediné, co na světě zbývá

...to jediné, co jim na světě zbývá, je vzájemná přitažlivost

Gay romance v dystopickém kabátě!


Mimořádný vydavatelský počin portálu Ostrovní povídky

Péčí autora Maxe Remotuse, který je pravidelným přispěvatelem na portálu Ostrovní povídky, vychází jedinečná sbírka povídek napsaných gayi od poloviny padesátých let do let sedmdesátých minulého století. V tiskové zprávě k vydání se mj. píše:
"Povídky vznikaly od roku 1955 až do poloviny let sedmdesátých a inspirací mi byly skutečné příběhy přátel a známých," říká autor povídek, vystupující pod pseudonymem Max Remotus. "Příběhy se četly, nebo byly vyprávěny v tehdejších našich malých komunitách, v soukromí bytů a chat. Jsou připomínkou, že lidé jako my žili ve všech dobách a své zakázané a skryté lásky prožívali, jak jen to bylo možné." 
Titul Na konci světa je možné zdarma stáhnout přímo na webu Ostrovních povídek.


Jezovita Balbinus

Biolog, filozof, publicista a spisovatel Stanislav Komárek se na osobnost českého kněze, literáta a pedagoga dívá moderníma očima a v útlé próze rovněž fabuluje s historicky ne úplně podloženým faktem, že Balbín byl queer.

Vydává Academia.Mimořádný nakladatelský počin.

Péčí nezávislého nakladatelství Dybbuk v dohledné době vychází výpravný svazek juvenilií Jiřího Karáska ze Lvovic. Editorsky ho připravil Filip Hynek, který stojí rovněž za karáskovským titulem EMILOVI. SONETY VEPSANÉ DO KNIH (Antikvariát Křenek, 2019).
Předprodej je již zahájen přímo na stránkách nakladatelství.