O  mně

František Baďura

Narodil jsem se pod hvězdami, pod kopcem Manda, na němž na samém sklonku 19. století založil průmyslník  Jan Josef Frič hvězdárnu. Nejkrásnější českou hvězdárnu doplňuje dole pod vrchem svou malebností městys Ondřejov. Nebo je to obráceně?

Na ondřejovské  škole mě učila paní učitelka Beránková; ona stála na začátku mého velmi kladného vztahu  k literatuře. Objížděla se mnou nespočet okresních a krajských recitačních soutěží pionýrů a ukládala do tašky ceny, které  jsme spolu vyhrávali.

Předávat krásu psaného slova mi zůstala dodnes. 

Nejdřív jsem knížky vyráběl, ořezal jich na sta tisíce, teď jich tisíce půjčuji. Jednu jsem napsal.

Na přelomu milénia jsem byl požádaný dělat dramaturgii památečních Gay Viol, tehdy oblíbených večerů z g/l literatury v kabaretu U Střelce. Dál už to šlo ráz na ráz. Literární večery v žižkovské Duhové čajovně, v Poetické vinárně Obratník na Smíchově, nebo kladenské literární večery. Byl jsem obohacený setkáními s celou řadou českých umělců, spisovatelů a herců. 

Nyní se už několik let se svým mužem staráme o dvě postižené děti z dětských domovů. Avšak potřeba, touha a přání být ve světě psaného a  mluveného slova, zůstala. Předávat krásu literatury.

Proto také tento projekt.