Novinky


Exkluzivně 
v předpremiéře - ukázka 
z novinky 
Mika Perryho ...

Hotel sen , pokoj 36

Vyjde 6. září 2019!


OBJEDNÁVAT MŮŽETE UŽ TEĎ!


Ukázka č. 1


...Když tam nedávno prvně nakoukla s tou svou blonďatou hřívou, myslel jsem že vstoupil anděl. Odkašlala si, jakoby byla na pódiu, a pak nesměle špitla:

"Prosím vás, neměl byste tady něco....něco hodně jinýho?"

Asi jsem musel vypadal dost vytřeštěně, proto pokračovala:

"Víte, může to být klidně i pitomý, třeba i nějakej ležák....ale hlavně, aby to bylo něco jinýho, chápete?" Nechápal jsem.

"Myslíte, jako netradiční téma?" zeptal jsem se pořád trošku neohrabaně a začal horečně přemýšlet, jakou antikvární perlu bych jí vytáhl z regálu.

"No, třeba. Hlavně ne o lásce, o politice, o vztahu, o partnerství, o manželství....a tak. To je všude," pronesla už trošku hlasitěji a vypadala znechuceně.

Á jé, tady něco nevyšlo, napadlo mě. Rozhlédl jsem se kolem sebe a nic mě do očí neuhodilo. U pultu vedle mých nohou ležely krabice plné beletrie, ale ještě nebyla oceněná.

A v tom jsem na židli uviděl svůj román Klec pro majáky, který jsem napsal před dvěma lety brzy po mojí přeměně z ženy na muže. Blesklo mi hlavou, že téma je vpravdě netradiční, jak si zákaznice přeje - příběhy s transgenderovou tématikou se to v našich knihkupectví zrovna nehemží. Jenže tahle knížka není na prodej a my nejsme knihovna. Přesto jsem se slyšel, jak říkám:

"Něco bych pro vás možná měl, ale musela byste mi tu knihu vrátit." A hned mě napadlo, že kdyby si ji vzala a už se neobjevila, tak mám prostě smůlu. Teď zase vykulila oči ona na mě.

"To jakože byste mi ji půjčil?" zeptala se velmi logicky a velmi překvapeně. Kývl jsem a byl jsem trošku nervózní z toho, jak jí mám vysvětlit, že jsem to napsal já sám o sobě. Už se tak trošku nakláněla nad pult, jakoby chtěla zahlédnout, co pod ním skrývám za skvost. Položil jsem tedy Majáky na stůl a polilo mě horko. S nehraným zájmem se zadívala na titul i autora.

"Hmmm, to neznám, to je americký?" No jo, co taky s tímhle jménem čekám.

"Ne-e, to je český spisovatel, ale tak nějak se mu to semlelo....jeho prvotina."

Nečekala na vysvětlení a zakoukala se do anotace. Jak postupovala textem, její výraz se zázračně měnil. Z nedůvěřivého úsměvu přešel do překvapení, vzápětí až šoku, pak by se dalo mluvit o interesu, vtažení a přehlídka na mole končila nadšením a jakousi nedočkavostí.

"Tak to je bomba! " skoro zvolala. "To je přesně ono! A vy byste mi to vážně půjčil?" zeptala se trochu nevěřícně. Nic nepoznala. Tedy, že bych to mohl být já, ten autor... a tedy muž po přeměně. Kývl jsem. Šťastně se usmála, jako holčička, co právě dostala nové sponky do vlasů...


Ukázka č. 2


....Olga se ale neuklidnila, naopak, a hulákala dál: "Já na tebe nejsem připravená, rozumíš....a nikdy nebudu, já nechci transsexuála, prostě nechci....vážila jsem si tě, ale ty si o sobě moc myslíš, jakože jsi neodolatelný, a ta tvoje přeměna - to není vstupenka do všech ženských srdcí, tos nevěděl?" Valila ten proud slov na mě jak vichřice.

Jo, jasně, já to chápu, tak ať už s tím přestane. Začínala mě vytáčet. Až s touhle ledovou sprchou jsem si uvědomil, že vlastně vůbec nejsem zamilovaný, za všechno může jen ten debilní chtíč, co mě sžírá takových let, a já už v sobě nedokážu vydolovat žádnou sebekázeň.

...nikdy jsem ti nedala najevo, že s tebou chci mít vztah...mohli jsme bejt přátelé, rozumíš, kamarádi...já nechci žádnej debilní vztah..."¨

"No tak dobrá, oukej oukej....nechceš vztah a nechceš mě....tak mi promiň, že jsem tě předem nevaroval....," přerušil jsem ji už taky značně zvýšeným hlasem. Jakoby jí to spíš naštvalo než uklidnilo, čapla maják, plášť přehozený přes křeslo a vystřelila do předsíně. Vyběhl jsem za ní.

"No tak se nezlob, víš, já nemůžu být s každou ženskou furt jen kamarád....prostě už to nedokážu....ale jestli teda chceš...." Vklouzla do bot, nasupeně se na mě podívala a sípavě vyhrkla:

"Kašlu na tvoje kamarádství, co mě chce jen dostat do postele jako každej!" Pak se napřáhla, nezaváhala ani setinu sekundy, a prudce po mě hodila keramickým majákem.

"A tohle si taky můžeš strčit...víš kam!"