N o v i n k y


Odnaproti vydává druhý "svazek" poezie!
Robin Sedlmaierů píše od raného mládí a jeho sbírka, nazvaná SLÍBAT KREV, zahrnuje básně z let 2017 až po současnost. 
Volně ke stažení.

Malá fotogalerie
z devatenáctého večera LGBT+ literatury...

...spolu s diváckou reflexí

Nový původní český LGBT román!

Mladý univerzitní student z Göteborgu přijíždí na ostrov Wight u břehů Anglie, aby tam strávil několik měsíců studiem angličtiny. Na první pohled se ničím neliší od jiných švédských studentů, kteří se v šedesátých letech 20. století jezdí do Anglie učit cizí jazyk. Brzy po příjezdu potkává o deset let staršího profesora anglické literatury. Poznává, že skrývá stejné tajemství jako on sám, a mezi oběma muži propukne vášnivý milostný vztah, který má navzdory uvolňující se atmosféře konce šedesátých let stále nedozírné následky pro jejich životy. Ačkoliv bylo označení homo­sexuality jako trestného činu v Anglii a Walesu oficiálně zrušeno roku 1967, hrdinové se stále musí potýkat s předsudky a nepochopením svého okolí.
Suverénní próza mladé české autorky je psána poetickým jazykem, který koresponduje s melancholickou atmosférou ostrova Wight. Mořské pobřeží, věčné podzimní mlhy a deště, protagonisté zabalení do deky a popíjející čaj na terase s výhledem na mořskou hladinu. Jejich příběh nás ovšem zavede také do excentrického Londýna a mondénního Brightonu, kde vládne kosmopolitní atmosféra, hippies a kapely jako Rolling Stones, The Who nebo The Turtles. Tato vlna proletí rovněž ostrovem Wight, spolu s vypravěčem se podíváme i na slavný Isle of Wight Festival do Godshillu, srovnávaný s americkým Woodstockem. Ani to ale není dvěma hlavním hrdinům knihy nic platné. Kdyby karty byly rozdány jinak, možná by jen v ústraní prožili svoji milostnou romanci. Takto se ale jejich příběh stává stále více baladou, která si čtenáře podmaní od první stránky. 

(anotace nakladatelství Prostor)

Neobyčejná česká LGBT+ romance, která původně vycházela na pokračování na internetu, má konečně knižní podobu!

Romantický, drsný a filozofický příběh, který vám uštědří pořádnou facku.
Elias Prescott nemá zrovna tu nejlepší pověst. Naopak. Po škole se o něm šíří nejrůznější zvěsti.
Že je to rváč. Opilec. Feťák. A možná je každá z nich pravdivá. Kenneth Nolan oproti němu působí jako ten nejhodnější kluk. Nejspíš ale není důležité, jací jsou, ale kým se teprve můžou stát. Pro sebe navzájem. Jestli jeden druhého zachrání, anebo zničí. Protože k tomu, aby se všechno pokazilo, stačí málo. Třeba se zamilovat.

(anotace a foto nakladatelství Větrné mlýny)

Nový básnický profil

Derek Rebro je slovenský literární kritik, redaktor a básník. Jeho básnický profil tvoří průřez jeho třemi básnickými sbírkami. 

Básník a kritik Adam Borzič v recenzi na Derekovu druhou sbírku Ako tien na pľucách pro literární časopis Tvar napsal:
Jazykově je experimentální a současně tradičně lyrická; fragmentární, a přece celistvá; významy vypouštějící, a zároveň je stále množící; subjekt zakrývající, a přesto neustále odhalující. Tyto protiklady a jejich umné, elegantní, nikoli však manýristické či manipulativní zpracování činí z jeho sbírky skutečnou básnickou událost.

Překladová LGBT+ novinka
Shuggie Bain

Hugh "Shuggie" Bain je osamělý, citlivý chlapec, který vyrůstá v 80. letech ve zchátralých obecních bytech ve skotském Glasgow. Politika Margaret Thatcherové připravila obyvatele průmy­ slového města o práci, schyluje se tu k drogové epidemii a Shuggieho matka Agnes sní o vlastním domě, listuje stránkami katalogu s oblečením a objednává si na dluh trochu štěstí. Po tom, co její manžel odejde od rodiny, nachází stále větší útěchu v pití a sociální dávky utrácí za plechovky extra silného piva. Shuggieho dospívající sourozenci si raději rychle najdou způsob, jak z domova utéct, a malého bratra nechají, aby se o matku staral sám. Shuggie se mezitím snaží stát se obyčejným klukem, jenže zjišťuje, že je všechno, jen ne "normální". A jedinou oporou je mu matka, která se propadá do alkoholismu.

Román Douglase Stuarta je naléhavým epickým obrazem dělnické rodiny, který se řadí vedle děl Édouarda Louise nebo Alana Hollinghursta. V roce 2020 získal Man Bookerovu cenu.

(anotace převzata od nakladatelství Paseka)